wtorek, 6 stycznia 2015

wokół Torunia

W Toruniu byłam juz nie raz i bardzo to miasto lubię. Ale tak dla odmiany, jak już tam byłam, postanowiłam wybrać się na wycieczkę na północ. Wyjechaliśmy dopiero koło południa, więc czasu do zmroku nie było zbyt wiele, ale coś tam udało się zobaczyć.
Na początek dwór w Różankowie, znaleziony zresztą całkiem przypadkowo :)


Zbudowany w 1900 roku dla Gustava von Weinschenek, dawniej znany jako Schloss Rosenberg. Wygląda, jakby do niedawna był użytkowany, ale dziś stoi pusty.W Piwnicach jest obserwatorium, do którego od dawna się już wybieram i jakoś wybrać się nie mogę ;) A są tam dwa radioteleskopy! Pamiętam doskonale, gdy zobaczyłam ten większy po raz pierwszy i jak się cieszyłam, że nie tylko na filmach mogę taki zobaczyć :)W Lulkowie jest pałac…


Pałac jest z XIX wieku, miał kilku niemieckich właścicieli, a po wojnie była w nim do niedawna szkoła. Dawną salę balową przekształcono w kaplicę, która działa do dziś.


Inne ciekawostki też można w Lulkowie znaleźć :)


Na północ od Torunia zaczyna się kraina zamków krzyżackich. Jeden z nich udało się odwiedzić. Znajduje się w miejscowości o nazwie Zamek Bierzgłowski. Nie jest może zbyt duży, no ale jest. Zbudowany na planie kwadratu, w środku ma pusty dziedziniec i grube mury dookoła.


Jako, że jego początki sięgają XIII wieku, to i historię ma długą i ciekawą. Bitew widział sporo, przez krótki czas był w rękach Polaków, wracając do Krzyżaków po podpisaniu pokoju toruńskiego w 1411 roku.  Wtedy nie miał już takiego znaczenia, pobliże i rozwój Torunia zabrały mu rangę. Nie ominęły go także pożary, które zniszczyły go dość mocno.


Dopiero w XIX wieku odbudował go prywatny właściciel. Przed drugą wojną Kuria Biskupia Diecezji Chełmińskiej otwarła w zamku dom rekolekcyjny, który mieści się tu do dziś. I nadal trwają tu prace budowlane.


Wjazdu do zamku broni piękna bramaKawałek dalej jest też stary ciekawy dworzec kolejowy.
Dworzec już nie działa, nie ma już nawet torów, bo w zamian zbudowano ścieżkę rowerową :) Widziałam takie ścieżki na Bornholmie, w Polsce jeszcze nie. Brawo za pomysł!


I na koniec (ciemno już się robiło) jeszcze Bierzgłowo, gdzie znaleźć można ładnie odnowiony Koźlak


i jeden z najstarszych na Ziemii Chełmińskiej kamiennych kościółków (zbudowany z kamieni polnych). Jego historia sięga początku XIV wieku.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

witaj,
dziękuję za odwiedziny i komentarz. wszystkie są mile widziane :)